Hoppa till innehåll

30 provtillfällen · UHR:s officiella tabeller

Normering på högskoleprovet

Normeringen avgör vilken poäng dina rätta svar blir. Här är normeringen för varje högskoleprov sedan våren 2012: hur många rätt som krävdes för 2,0, 1,5 och 1,0 på den verbala och den kvantitativa delen. Klicka på ett prov för hela tabellen, poäng för poäng.

2,0 verbalt
73–78
rätt av 80 har krävts
2,0 kvantitativt
68–77
rätt av 80 har krävts
1,0 verbalt
43–51
rätt av 80 har krävts
1,0 kvantitativt
37–48
rätt av 80 har krävts

Vad krävdes på varje prov?

Minsta antal rätt av 80 för respektive poäng (våren 2012 hade den verbala delen 76 uppgifter). V = verbal del, K = kvantitativ del.

Minsta antal rätt för 2,0, 1,5 och 1,0 på varje högskoleprov
Prov2,01,51,0
VKVKVK
Våren 2026777667645145
Hösten 2025767665635044
Våren 2025777566635045
Hösten 2024767465614943
Våren 2024767563614644
Hösten 2023777666654945
Våren 2023777765664846
Hösten 2022787766645046
Våren 2022 (maj)777466615043
Våren 2022 (mars)777666645045
Hösten 2021777565614944
Våren 2021 (maj)757664654847
Våren 2021 (mars)777665654846
Hösten 2020767665644846
Hösten 201976–64–47–
Våren 2019757464624946
Hösten 2018777766665048
Våren 2018757462614645
Hösten 2017767363614745
Våren 2017757563634846
Hösten 2016757365614846
Våren 2016757363624847
Hösten 2015757361604545
Våren 2015757162594744
Hösten 2014757361604745
Våren 2014736959554540
Hösten 2013746960534637
Våren 2013746959534538
Hösten 2012736958544339
Våren 2012696856534138

Källa: UHR:s normeringstabeller. Ett streck betyder att tabellen för den delen saknas i vårt underlag. Mer om provet på studera.nu.

Så fungerar normeringen

Högskoleprovet har 160 uppgifter som räknas: 80 i den verbala delen (ORD, LÄS, MEK och ELF) och 80 i den kvantitativa (XYZ, KVA, NOG och DTK). Varje del normeras för sig till en poäng mellan 0,0 och 2,0, i steg om 0,1.

Provets resultat är medelvärdet av de två delarna, avrundat till närmaste 0,05. Det är därför halvsteg som 1,95 och 1,45 finns, trots att varje del bara har hela tiondelar.

Proven är olika svåra, och normeringen jämnar ut det. Ett svårt prov ger samma poäng för färre rätt än ett lätt. Skillnaden syns i tabellen ovan: gränsen för 2,0 har flyttat sig flera rätt mellan proven.

Senaste normeringen: våren 2026

Provet skrevs lördag 18 april 2026. Hela tabellen, med vad varje antal rätt gav, finns på provets egen sida.

Normering våren 2026

Vanliga frågor om normeringen

Vad är normering på högskoleprovet?
Normeringen översätter antal rätt till en poäng mellan 0,0 och 2,0. Den verbala och den kvantitativa delen normeras var för sig, så att ett resultat betyder ungefär samma sak oavsett vilket prov man skrev. Därför kan samma antal rätt ge olika poäng på två olika provtillfällen.
Hur många rätt krävs för 2,0 på högskoleprovet?
Det varierar mellan proven. Sedan våren 2012 har 2,0 krävt mellan 73 och 78 rätt av 80 på den verbala delen och mellan 68 och 77 av 80 på den kvantitativa, enligt UHR:s normeringstabeller.
Hur räknas totalpoängen ut?
Varje del ger en poäng mellan 0,0 och 2,0 i steg om 0,1. Provets totala resultat är medelvärdet av de två, avrundat till närmaste 0,05. Har du 1,9 verbalt och 2,0 kvantitativt blir resultatet 1,95.
När kommer normeringen för senaste högskoleprovet?
UHR publicerar normeringstabellerna tillsammans med resultaten, några veckor efter provdagen. Fram till dess finns vår preliminära uppskattning på facitsidan.
Var kommer siffrorna ifrån?
Från UHR:s officiella normeringstabeller, en per provtillfälle och provdel. Vi har inte justerat något. Saknas ett prov i listan finns tabellen inte i vårt underlag, och då gissar vi inte.

Se vad du hade fått

Skriv ett gamla prov på originaltid. Rättningen räknar om ditt resultat med just det provets normering.